Category Archives: Scores

October 22, 2016 Football Schedule: Colorado

cropped-303GonzoTwitterHelmet2.jpgOctober 22
Overall Record & League

SCOREBOARD on 303Gonzo.com

L@@K below for SCOREBOARD ticker and scroll.

Schedule: 10/22

5A
Prairie View (2-5) @ Montbello (2-5) 1:00pm Mt Elbert
Pomona (6-1) @ Mountain Vista (4-3) 7:00pm Mt Evans

4A
Grand Junction Central (4-3) @ Ponderosa (6-1) 1:00pm Foothills
Sand Creek (1-6) @ Liberty (2-5) 6:00pm Foothills

Denver South (7-0) @ Wheat Ridge (3-4) 12:00pm Mountain
Standley Lake (4-3) @ Fruita Monument (3-4) 11:00am Mountain

Montrose (2-5)@ Coronado (2-5) 1:00pmPikes Peak

Chatfield (6-1) @ Gateway (1-6) 11:00am Plains

Air Academy (1-6) @ Pine Creek (5-2) 1:00pm Southern

Durango (4-3) @ Pueblo Central (0-7) 1:00pm South Central

2A
There are no games scheduled on this day.

1A
Clear Creek (6-1) @ Platte Canyon (7-0) 1:00pm Foothills

8M
Pikes Peak Christian (6-1) @ Justice (5-1) 4:00pm Central
Miami Yoder (1-6) @ Rocky Mountain Lutheran (3-4) 1:00pm Central
South Park (2-5) @ Belleview Christian (0-4) 1:00pm Central

Rangely (2-5) @ Gilpin County (4-3) 1:00pm Northwest
Hayden (3-4) @ Plateau Valley (4-3) 1:00pm Northwest

Merino (5-2) @ Dayspring Christian (6-1) 1:00pm Plains

Kiowa (2-5) @ Custer County (2-5) 1:00pm Southern

Palisade JV @ Norwood (6-1) 1:00pm

6M
Idalia (1-6) (East Central) @ Cripple Creek (1-6) (Central) 1:00pm
Hanover (3-4) @ North Park (5-2) 2:00pm

All rights reserved. This website is an unofficial and independent source of news and information, and is not affiliated with any school, team, or league. Covered Sports Played in Colorado & SCOREBOARD on 303Gonzo.com

October 21, 2016 Football Schedule: Colorado

cropped-303GonzoTwitterHelmet2.jpgOctober 21
Overall Record & League

SCOREBOARD on 303Gonzo.com

L@@K below for SCOREBOARD ticker and scroll.

Schedule: 10/21 by Classifications

6MAN
Elbert (3-4) @ Genoa Hugo (5-2) 7:00pm Central

Hi Plains/Flagler (5-2) @ Stratton/Liberty (7-0) 7:00pm East CentralArickaree/Woodlin (2-4) @ Otis (4-3) 7:00pm East

CentralFleming (7-0) @ Prairie (1-5) 7:00pm North
Briggsdale (3-4) @ Pawnee (4-3) 7:00pm North
Peetz (5-2) @ Weldon Valley (3-4) 4:00pm North
Mountain Valley (0-6) @ Longmont Christian (0-7) 6:00pm North

Branson/Kim (2-5) @ Cheraw (1-6) 7:00pm Southeast
Kit Carson (7-0) @ Walsh (3-4) 7:00pm Southeast
Eads (5-2) @ Cheyenne Wells (5-2) 7:00pm Southeast

Cotopaxi (7-0) @ Sierra Grande (5-3) 1:00pm Southwest
Cotopaxi Wins 47-14
Primero (2-4) @ La Veta (5-1) 7:00pm Southwest
Manzanola (3-3) @ Aguilar (1-5) 3:00pm Southwest

8MAN
Soroco (5-2) @ West Grand (6-1) 7:00pm Northwest

Caliche (0-7) @ Sedgwick County (6-1) 7:30pm Plains
Akron (5-2) @ Haxtun (5-2) 7:30pm Plains

Las Animas (2-5) @ Granada (5-2) 7:00pm Southeast
Holly (4-2) @ McClave (5-2) 7:00pm Southeast
Springfield (2-5) @ Wiley (3-3) 7:00pm Southeast

Hoehne (5-2) @ Simla (3-4) 7:00pm Southern
Fowler (3-4) @ Swink (1-6) 7:00pm Southern

Del Norte (0-7) @ Sangre De Cristo (4-3) 3:00pm Southwest
Dove Creek (1-6) @ Mancos (4-3) 7:00pm Southwest

1A
Manual (4-3) @ Bennett (6-1) 7:00pm Foothills
Vail Christian (1-6) @ Front Range Christian (3-4) 6:00pm Foothills

Yuma (2-5) @ Limon (5-2) 7:00pm North
CentralBurlington (5-2) @ Wiggins (3-4) 7:00pm North
CentralHolyoke (4-3) @ Wray (2-5) 7:00pm North

CentralByers (1-6) @ Lyons (2-5) 7:00pm Northern
Strasburg (7-0) @ Cornerstone Christian (2-5) 4:00pm Northern
Estes Park (0-7) @ Highland (4-3) 7:00pm Northern

Rocky Ford (5-2) @ Ellicott (5-3) 7:00pm Santa
FeCrowley County (5-1) @ Trinidad (1-6) 7:00pm Santa

FeDolores (3-4) @ Centauri (4-3) 7:00pm Southern Peaks
Ignacio (3-4) @ John Mall (2-5) 7:00pm Southern Peaks
Monte Vista (3-4) @ Center (5-2) 7:00pm Southern Peaks
Buena Vista (5-2) @ Peyton (7-0) 7:00pm Tri Peaks
Lake County (1-6)@ Colorado Springs Christian (4-3) 7:00pm Tri Peaks
Rye (3-4)@ St Marys (0-7) 7:00pm Tri Peaks
Cedaredge (5-2) @ Grand Valley (5-2) 7:00pm Western Slope
Hotchkiss (3-4) @ Olathe (3-4) 7:00pm Western Slope
Paonia (7-0) @ Meeker (7-0) 7:00pm Western Slope

2A
Machebeuf (6-1) @ Kent Denver (6-1) 3:00pm Colorado
Englewood (3-4) @ Elizabeth (3-4) 7:00pm Colorado
Ridgeview Academy (0-7) @ Sheridan (1-6) 7:00pm Colorado

Faith Christian (4-3) @ Arvada (4-3) 4:00pm Flatirons
DEvelyn (5-2) @ Middle Park (4-3) 7:00pm Flatirons
Jefferson (0-7) @ Denver West (0-7) 7:00pm Flatirons

Bayfield (5-2) @ Delta (5-2) 7:00pm Intermountain
Montezuma Cortez (1-6) @ Gunnison (3-4) 7:00pm Intermountain
Pagosa Springs (1-6) @ Alamosa (4-3) 7:00pm Intermountain

Brush (1-6) @ Platte Valley (3-4) 7:00pm Patriot
EastFort Lupton (1-6) @ Valley (4-3) 7:00pm Patriot
EastSterling (4-3) @ Weld Central (7-0) 7:00pmPatriot EastAcademy (4-3)@ University (4-3) 7:00pm Patriot
WestProspect Ridge (1-6) @ Eaton (5-2) 7:00pm Patriot

WestClassical Academy (6-1) @ Lamar (1-6) 7:00pm Tri Peaks
Florence (4-3) @ Manitou Springs (6-1) 7:00pm Tri Peaks
La Junta (7-0) @ Salida (2-5) 7:00pm Tri Peaks

Moffat County (4-3) @ Basalt (5-2) 7:00pm Western Slope
Roaring Fork (2-5) @ Coal Ridge (1-6) 7:00pm Western Slope
Steamboat Springs (0-7) @ Aspen (1-6) 7:00pm Western Slope

3A
Vista Peak (5-2) @ Lincoln (2-5) 4:00pm East Metro
Thomas Jefferson (6-1) @ Palmer Ridge (5-2) 7:00pm East Metro

Northridge (4-3) @ Longmont (5-2) 7:00pm Northern
Thompson Valley (1-6) @ Fort Morgan (6-1) 7:00pm Northern
Silver Creek (7-0) @ Centaurus (3-4) 7:00pm Northern

Harrison (5-2) @ Pueblo County (4-3) 7:00pm South Central
Pueblo East (6-1) @ Sierra (0-7) 7:00pm South Central

Discovery Canyon (7-0) @ Canon City (2-5) 7:00pm Southern
Woodland Park (3-4) @ Falcon (3-4) 7:00pm Southern
Lewis Palmer (6-1) @ Mitchell (2-5) 7:00pm Southern

Berthoud (0-7) @ Frederick (1-6) 7:00pm Tri Valley
Roosevelt (2-5) @ Erie (5-2) 7:00pm Tri Valley
Mead (5-2) @ Holy Family (5-2) 7:00pm Tri Valley

Skyview (5-2) @ Lutheran (5-2) 7:00pm West Metro
Alameda (2-5) @ Green Mountain (3-4) 7:30pm West Metro
Evergreen (4-3) @ Conifer (6-1) 7:00pm West Metro

Battle Mountain (3-4) @ Palisade (6-1) 1:00pm Western Slope
Eagle Valley (2-5) @ Rifle (6-1) 7:00pm Western Slope
Summit (2-5) @ Glenwood Springs (3-4) 7:00pm Western Slope

4A
Cheyenne Mountain (5-2) @ Pueblo South (5-2) 7:00pm Foothills

Brighton (1-6) @ Greeley West (5-2) 7:00pm Longs Peak
Niwot (3-4) @ Broomfield (5-2) 7:00pm Longs Peak
Grand Junction (1-6) @ Loveland (6-1) 7:00pm Longs Peak

George Washington (3-4) @ Thornton (2-5) 7:00pm Mountain

Skyline (6-1) @ Fort Collins (2-5) 3:00pm Northern
Greeley Central (1-6) @ Windsor (4-3) 7:00pm Northern

Vista Ridge (4-3) @ Littleton (0-7) 7:00pm Pikes Peak
Palmer (1-6) @ Rampart (5-2) 7:00pm Pikes Peak

Adams City (1-6) @ Golden (1-6) 7:00pm Plains

Mesa Ridge (5-2) @ Pueblo West (4-3) 7:00pm Southern
Pueblo Centennial (2-5) @ Widefield (4-3) 7:00pm Southern

5A
Legacy (5-2) @ Bear Creek (2-5) 4:00pm Mt Antero
Douglas County (3-4) @ Westminster (1-6) 7:00pm Mt Antero

Mullen (5-2) @ Fairview (6-1) 7:00pm Mt Cameron
Mountain Range (2-5) @ ThunderRidge (3-4) 7:00pm Mt Cameron

Horizon (5-2) @ Cherry Creek (4-3) 7:00pm Mt Elbert
Denver East (3-4) @ Fossil Ridge (5-2) 7:00PM Mt Elbert
Rock Canyon (2-5) @ Chaparral (5-2) 7:00pm Mt Evans

Highlands Ranch (5-2) @ Valor Christian (4-3) 7:00pm Mt Lincoln
Legend (4-3) @ Fountain Fort Carson (2-5) 7:00pm Mt Lincoln
Poudre (5-2) @ Lakewood (4-3) 7:00pm Mt Lincoln

Doherty (6-1) @ Grandview (6-1) 7:00pm Mt Massive
Boulder (0-7) @ Arapahoe (3-4) 7:00pm Mt Massive

Castle View (3-4) @ Eaglecrest (7-0) 5:00pm Mt Wilson
Ralston Valley (4-3) @ Rangeview (2-5) 6:00pm Mt Wilson

All rights reserved. This website is an unofficial and independent source of news and information, and is not affiliated with any school, team, or league. Covered Sports Played in Colorado & SCOREBOARD on 303Gonzo.com

October 20, 2016 Football Schedule: Colorado

cropped-303GonzoTwitterHelmet2.jpgOctober 20
Overall Record & League

SCOREBOARD on 303Gonzo.com

L@@K below for SCOREBOARD ticker and scroll.

 

5A
Regis (7-1) 3-0 @ Aurora Central(5-3) 0-3 6:00pm Mt Antero
RJ WINS 36-0
Northglenn (2-6) 0-3 @ Columbine (6-2) 2-1 7:00pm Mt Cameron
Columbine Wins 41-7
Hinkley (0-8) 0-3 @ Cherokee Trail (4-4) 2-1 7:00pm Mt Evans
Cherokee Trail Wins 70-7
Overland (2-6) 2-1 @ Smoky Hill (0-7) 0-3 7:00pm Mt Massive
Overland Wins 42-24
Arvada West (6-2) 2-1 @ Rocky Mountain (0-8) 0-3 6:00pm Mt Wilson
Arvada West 21-11
4A
Monarch (5-3) 3-0 @ Mountain View (3-5) 1-2 7:00pm Northern
Monarch Wins 37-21
Heritage (5-3) 2-1 @ Dakota Ridge (5-3) 3-0 6:00pm Plains
Dakota Ridge Wins 24-14

3A
Kennedy (2-6) 0-3 @ Denver North (5-3) 1-2 6:15pm East Metro
Denver North Wins 26-21

2A
Resurrection Christian (8-0) 4-0 @ The Pinnacle (0-8) 0-4 7:00pm Patriot West
Resurrection Christian Wins 62-0
1A
There are no games scheduled on this day in this classification.

8MAN
Sanford (2-6) 2-3 @ Sargent (8-0) 5-0 7:00pm Southwest
Sargent Wins 57-0
6MAN
There are no games scheduled on this day in this classification.

All rights reserved. This website is an unofficial and independent source of news and information, and is not affiliated with any school, team, or league. Covered Sports Played in Colorado & SCOREBOARD on 303Gonzo.com